Home O masážach O mne Kontakt

 

Pár slov o účinkoch masáže na ľudský organizmus:

O blahodárnych účinkoch masáže sa môžeme dočítať z rôznych historických prameňov, siahajúcich až do staroveku. Ale až v 19. storočí dostávajú pozorované účinky vedeckejšiu bázu...

Pôsobenie masáže na ľudské telo je komplexné a pri lokálnych, miestnych účinkoch sa vždy uplatňujú aj celkové vplyvy.

Vedecké skúmanie prinieslo postupne výklady troch mechanizmov účinku masáže, ktoré sa uplatňujú súčasne, resp. striedavo. Sú to pôsobenia:

- mechanické

- chemické

- reflexné

Pod mechanickým pôsobením rozumieme uľahčenie návratu žilovej krvi a miazgy z periférie (okrajových častí) smerom k srdcu pri dostredivom smere masáže. Zlepšením žilového návratu sa rýchlejšie okysličuje krv, urýchľuje obeh i v tepnách a vylučujú splodiny látkovej premeny zrýchleným prietokom obličkami. Mechanické ovplyvnenie miazgového obehu experimentálne dokazujú viaceré práce.

Mechanicky je možné rozrušiť i usadeniny solí v tkanivách a uľahčiť ich vstrebávanie.

Chemické pôsobenie sa vysvetľuje uvoľňovaním chemických látok, ktoré sú schopné meniť priesvit drobných ciev (rozširovať ich)

Reflexné pôsobenie má podľa viacerých autorov prioritné postavenie vzhľadom na to, že ide o účinok prostredníctvom nervovej sústavy.

Konkrétne účinky masáže na jednotlivé sústavy ľudského organizmu:

Pôsobenie masáže na kožu. Dá sa povedať, že masážou sa zlepšujú všetky jej fyziologické vlastnosti. Koža tvorí prvú ochrannú líniu pred prenikaním choroboplodných zárodkov a mechanickú bariéru proti poraneniu. Preto je logické, že masážou ošetrovaná koža je pružnejšia a lepšie odoláva všetkým vonkajším vplyvom.

Pôsobenie masáže na podkožné tkanivo. Podkožie obsahuje väzivové vlákna, tukové bunky a je popretkávané sieťou krvných a lymfatických ciev. Masážou zrýchľujeme krvný a miazgový obeh, čím sa uľahčuje odtok prebytočnej tekutiny k vylučovacím orgánom. Do istej miery sa akceptuje aj preventívny vplyv pravidelnej masáže pred ukladaním tukového tkaniva v podkoží.

Pôsobenie masáže v okolí zhybov. Zlepšuje sa pohybový rozsah zhybov a odstraňujú sa usadeniny solí, ktoré vznikli pri dlhodobom znehybnení končatiny po úraze.

Pôsobenie masáže na svalstvo. Pri masáži svalov nastáva dvojaké pôsobenie. Niekoľkonásobne sa zvyšuje prekrvenie svalu (zvyšuje sa prívod kyslíka a živín) a vhodne sa ovplyvňuje aj svalový tonus (svalové napätie)

Pôsobenie masáže na nervovú sústavu. Ide vlastne o pôsobenie celkové, vzhľadom na to, že prostredníctvom nervovej sústavy sa ovplyvňujú blízke i vzdialené orgány a systémy.

Pôsobenie masáže na procesy látkovej výmeny. V súvislosti so zrýchlením krvného a lymfatického obehu sa logicky urýchľujú procesy látkovej výmeny (metabolizmu) a vylučovanie ich metabolitov (dusíkatých látok, solí, organických kyselín). Nastáva zvýšená výmena krvných plynov, zvýšená mobilizácia tkanivovej tekutiny do ciev a zrýchľuje sa prietok obličkami.

Stále sa hľadajú ďalšie metódy a spôsoby, ako zlepšiť športovú výkonnosť (práce-schopnosť), odolnosť organizmu, ako priaznivo ovplyvniť psychiku, ako urýchliť proces regenerácie síl po námahe.

Použitá literatúra: skriptá „Masáž ako prostriedok regenerácie“ od Dr. Vavroviča a kol.



cviky na chrbticu k stiahnutiu